Kontakt
0
0,00

Porady

Rodzaje biustonoszy

Bardotka

Biustonosz bez ramiączek lub z odpinanymi całkowicie ramiączkami. Ma specjalnie uformowane usztywniane miseczki tak, aby maksymalnie odsłonić i wyeksponować górną część biustu. Nazwa pochodzi od nazwiska Brigitte Bardot.

Push up

Z angielskiego „podnosić”, „popychać do góry”, specjalnie wyprofilowany biustonosz podnoszący piersi, które wydają się większe. Może być z ukrytymi kieszonkami w dolnej części miseczki, wypełnionymi miękkim wkładem z materiału lub silikonu. Mimo tego, że mogą deformować piersi, są najczęstszym wyborem kobiet z małym biustem.

Usztywniany (padded)

Cała miseczka jest usztywniona delikatną pianką.

Półusztywniany (semi-padded,semi-soft)

Dolna część biustonosza jest usztywniona, natomiast górna to najczęściej siateczka lub koronka. Temu krojowi często towarzyszy poziomy szew miski.

Miękki (soft)

Miseczki skrojone są z materiału, który swobodnie dopasowuje się do biustu. Najczęściej na fiszbinach.

Bezszwowy (termicznie formowany, t-shirt bra, na kopie)

Miseczki stanowią całość bez widocznych szwów – są wykonane albo z miękkiej i cienkiej, wyprofilowanej gąbki pokrytej tkaniną, albo z elastycznej, uformowanej w anatomiczny kształt specjalnej tkaniny. Biustonosz taki zazwyczaj zakładany jest pod obcisłe ubrania lub koszulki typu T-shirt.

 

Podział wg kroju miseczki:

Balkonetka

Miska skrojona jest z trzech części. Podnosi i zaokrągla piersi, jednocześnie nadając im naturalny kształt. Dobrze nadaje się do bluzek z okrągłym/kwadratowym dekoltem.

Plunge

Stanik z niskim mostkiem, zbliżający piersi do siebie. Ma to na celu uzyskanie „dolinki”. Charakteryzuje go też ukośny szew miseczki. Noszony do głębokich dekoltów.

Half-cup

Z ang. „pół miseczki”. Ten krój sięga do połowy piersi, jednocześnie nadając im kształt efektownych półkul. Ten efekt uzyskany zostaje dzięki pionowym szwom.

Full-cup

Z ang. „pełna miseczka”. Dość mocno zabudowany, z wysokim mostkiem i poziomym szwem. Zazwyczaj miękki, na fiszbinach.

Strapless

Z ang. „bez ramiączek” (bezramiączkowiec). Specjalna konstrukcja umożliwia dobre podtrzymanie po odpięciu ramiączek. Zazwyczaj brzeg wykończony jest silikonowym paskiem uniemożliwiającym przesuwanie się.

Bandeau

Swoista opaska na biust. Efekt uzyskany dzięki mostkowi dorównującemu wysokością miseczkom.

Sportowy

Miękki, zazwyczaj bez fiszbin i gąbek, podobny do topu. Mocno trzyma piersi przy ciele poprzez niewielkie ściśnięcie i spłaszczenie. Idealny do uprawiania sportu.

Biustonosz do karmienia

Specjalna konstrukcja tego biustonosza (odpowiednio odpinane miseczki) umożliwiają karmienie piersią bez konieczności zdejmowania biustonosza.

Cupless bra (półbiustonosz)

Biustonosz odsłaniający znaczną część piersi (również brodawki), będący elementem bielizny erotycznej. Ze względu na konstrukcje nie zapewnia w codziennym użytkowaniu wystarczającego podtrzymania i kształtowania.