Kontakt
0
0,00

Porady

Jak dbać o bieliznę

Nie musimy przypominać , że piękna i dobrze dobrana bielizna to podstawa nie tylko naszego wyglądu, ale także samozadowolenia i poczucia własnej wartości. Często także nie tylko ekskluzywny, ale także dość drogi fragment naszej garderoby. Jak więc dbać o delikatną, ozdobioną koronkami bieliznę, aby posłużyła nam lata?

Przestrzegaj zaleceń producenta. Jeżeli na metce widnieje temperatura 30 st. C, oznacza to, że nie możesz prać np. stanika w cieplejszej wodzie.

Pierz jak najczęściej. Pot, dezodoranty, perfumy, balsamy pozostawiają ślady i mogą odbarwiać tkaniny. Nie przechowuj długo brudnej bielizny, bo plamy i zapachy mogą się utrwalić.

Nie ma jak pranie ręczne. Zapobiega ono odkształcaniu się biustonoszy, zwłaszcza modeli z fiszbinami, typu push up, i gorsetów. Do letniej wody nasyp lub nalej delikatny środek piorący. Możesz też użyć płatków mydlanych lub proszku do prania ubranek niemowlęcych (np. Lovela). Nie namaczaj dłużej niż 5 minut. Nie trzyj bielizny, tylko delikatnie ją wyciskaj. Wypłucz w ciepłej, potem w zimnej wodzie. Dzięki temu nie będzie się rozciągać.

Jeżeli producent pozwala prać biustonosz w pralce, warto go dodatkowo zabezpieczyć. Najlepiej włożyć go do specjalnego woreczka lub plastikowej kuli (patrz ramka). Może to też być powłoczka na poduszkę. Przed włożeniem stanika zapnij wszystkie haftki i klamerki, aby nie uszkodziły tkaniny lub innych ubrań pranych razem. Pierz w jak najniższej temperaturze, wybierając program dla tkanin delikatnych. Nie odwirowuj.

Zaplamioną bieliznę upierz jak najszybciej, aby plama się nie utrwaliła. Możesz dodać trochę więcej środka do prania. Jeżeli chcesz użyć odplamiacza, wybierz taki, w którym nie ma chloru, bo mógłby on zniszczyć materiał. Sprawdź po lewej stronie tkaniny, czy odplamiacz jej nie odbarwia.

Nie wieszaj do suszenia, bo może się rozciągnąć, a miseczki stanika – zdeformować. Rozłóż na ręczniku i susz w pozycji leżącej, w temperaturze pokojowej. Nie susz na kaloryferze.

Wypranego biustonosza nie składaj na pół, wywracając jedną z miseczek na lewą stronę. Przechowuj go w pozycji rozłożonej.